Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

Στα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Νομού Πιερίας φυλάσσονται αρχεία και συλλογές που αφορούν στην ιστορία της πόλης της Κατερίνης και της περιοχής της Πιερίας και καλύπτουν χρονικά την περίοδο από το 1864 μέχρι σήμερα.

Σύμφωνα με το σύστημα που ακολουθείται στα Γενικά Αρχεία του Κράτους, κάθε αρχείο μετά την εγγραφή του στο βιβλίο εισαγωγής εντάσσεται στην ομάδα αρχείων στην οποία ανήκει (Ειδικό Ευρετήριο). Η ομαδοποίηση γίνεται με δελτία και είναι θεωρητική και όχι φυσική.

Συγκεκριμένα στα Αρχεία Ν. Πιερίας υπάρχουν οι εξής ομάδες αρχείων:

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ

ΔΗΜΟΤΙΚΑ

ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ

ΙΔΙΩΤΙΚΑ - ΣΥΛΛΟΓΕΣ

ΑΡΧΕΙΑ ΤΥΠΟΥ

ΕΦΗΜΕΡΑ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ

ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ

Δελτίο Σωματείου Παντοπωλών Λιτοχώρου, 1924. Ιδιωτικό Αρχείο Αστέριου Μπόντη (Παντοπώλης Λιτοχώρου)